24 ساعته آنلاین
یدک کش صالحی

نحوه تعویض روغن خودرو (5 مرحله آسان)

تعویض روغن خودرو

تعویض روغن می تواند بسیار پرهزینه باشد و بنابراین، می تواند ارزش این را داشته باشد که خودتان یک تعویض اساسی روغن را انجام دهید. در اینجا نحوه انجام این کار آمده است.

تعویض روغن اغلب به همان سادگی است که وسایلتان را جمع آوری کنید.

دریچه تخلیه را بردارید و اجازه دهید روغن قدیمی در تابه جاری شود. از اینجا، دوشاخه تخلیه را دوباره وارد می‌کنید، فیلتر را عوض می‌کنید و روغن تازه را جایگزین می‌کنید. 

با این حال، در این راهنما، مراحل تعویض روغن موتور شما را با جزئیات بیشتری پوشش می دهم. همچنین به چند بار تعویض روغن موتور و برخی سوالات متداول دیگر نیز توجه خواهم کرد. 

هشدار: اگر هنگام تعویض روغن اشتباه کنید، ممکن است موتور آسیب ببیند یا منجر به آسیب یا حتی مرگ شود. همیشه راهنمای تعمیر را ببینید یا اگر مطمئن نیستید به مکانیک اجازه دهید این کار را انجام دهد. قبل از رفتن به زیر آن، مطمئن شوید که وسیله نقلیه با پایه های جک محکم شده است.

5 مرحله برای تعویض روغن خودرو

تعویض روغن خودرو
تعویض روغن خودرو

1. وسایل را جمع آوری کنید.

قبل از انجام هر کار تعمیر و نگهداری، باید لوازم مورد نیاز را داشته باشید. از این گذشته، متوقف کردن اواسط کار برای به دست آوردن چیزی که در وهله اول باید می داشتید، هرگز سرگرم کننده نیست. 

برای این کار، می خواهید یک آچار یا سوکت برای جدا کردن دوشاخه تخلیه بگیرید. همچنین به آچار فیلتر روغن و تابه تخلیه روغن نیاز دارید. در صورت نیاز به بلند کردن وسیله نقلیه برای فاصله بیشتر، جک و پایه جک نیز مورد نیاز است. 

فراموش نکنید نوع روغن مناسب خودروی خود را تهیه کنید. شما باید ویسکوزیته مناسب را انتخاب کنید و تعیین کنید که آیا مصنوعی یا معمولی می خواهید. در نهایت یک فیلتر روغن جدید و یک قیف نیز مورد نیاز خواهد بود. 

2. روغن را خالی کنید

بهترین زمان برای تعویض روغن زمانی است که موتور گرم است اما داغ نمی سوزد. شما می خواهید مطمئن شوید که اگزوز نیز قبل از شروع کار خنک شده است.

تعویض روغن خودرو
تعویض روغن خودرو

بعد، شما باید محل پلاگین تخلیه را پیدا کنید. در برخی موارد، برای دسترسی آسان تر، باید وسیله نقلیه را بلند کرده و روی پایه های جک قرار دهید. اگر یک سپر اسپلش در سر راه وجود دارد، باید آن را نیز بردارید.

تشت تخلیه خود را مستقیماً زیر دوشاخه قرار دهید. درپوش پرکننده روغن را بردارید تا سیال راحت تر جریان یابد. با دستکش، پلاگین تخلیه را بیرون بیاورید و اجازه دهید روغن قدیمی در ظرف تخلیه جریان یابد. 

3. دوشاخه را سفت کنید

همانطور که روغن در حال جدا شدن است، دوشاخه روغن را تمیز کنید تا مطمئن شوید که چسبندگی دارد. پلاگین تخلیه باید با مشخصات مناسب نصب شود، اما یافتن گشتاور مورد نیاز در اکثر کتابچه های راهنمای مالک می تواند دشوار باشد.

در بیشتر موارد، استفاده از جغجغه 3/8 اینچی برای سفت کردن دوشاخه منطقی است. اگر از چیزی بزرگتر از آن استفاده می کنید، می توانید دوشاخه را بیش از حد سفت کنید. 

4. فیلتر روغن را تعویض کنید

برای جدا کردن فیلتر روغن از آچار مخصوص استفاده کنید. می‌خواهید این کار را روی ظرف تخلیه انجام دهید زیرا ممکن است با روغنی که در داخل فیلتر وجود دارد، کار نامرتبی باشد.

کمی روغن تازه را روی حلقه اورینگ فیلتر جدید خود بمالید. ابتدا فیلتر را بچرخانید. هنگامی که حلقه اورینگ تماس پیدا کرد، می خواهید فیلتر را سه چهارم تا یک دور کامل بیشتر سفت کنید. فیلتر را بیش از حد سفت نکنید وگرنه ممکن است در تعویض روغن بعدی نتوانید آن را جدا کنید. 

اگر فیلتر روغن بالای موتور شما قرار دارد. اغلب عاقلانه است که قبل از تخلیه روغن آن را تعویض کنید، زیرا این کار باعث می شود روغن بیشتری در ظرف روغن تخلیه شود.

5. در روغن تازه بریزید

با قرار دادن پلاگین تخلیه و روشن بودن فیلتر جدید، آماده ریختن روغن بیشتری در موتور هستید. بررسی کنید که از نوع و مقدار مناسب مطابق با دفترچه راهنمای مالک استفاده می کنید.

با قیف، روغن تازه را داخل فیلر بریزید. درپوش را در جای خود قرار دهید و موتور را برای یک دقیقه روشن کنید تا روغن به گردش درآید. سطح را بررسی کنید و در صورت نیاز روغن بیشتری اضافه کنید. اگر ماشین روی جک است، ابتدا باید آن را تا سطح زمین پایین بیاورید.

روغن را هر چند وقت یکبار باید تعویض کرد؟

خیلی وقت پیش نبود که همه خودروها هر 3000 مایل نیاز به تعویض روغن داشتند. در حالی که این بازه زمانی توصیه شده برای استفاده از روغن معمولی یا خودروهای قدیمی‌تر است، اما بدون توجه به آنچه که نمایندگی محلی شما به شما می‌گوید، اغلب برای وسایل نقلیه مدرن ضروری نیست. 

اگر ترکیبی از روغن مصنوعی یا مصنوعی و یک فیلتر با کیفیت بالا را انتخاب کنید، ممکن است بتوانید تا 10000 مایل بین تعویض روغن طی کنید. با این حال، سبک رانندگی و شرایط شما بر مدت زمانی که می توانید بدون تعویض روغن ادامه دهید نیز تأثیر می گذارد. 

پس از چند تعویض اول روغن، می توانید فاصله زمانی مناسب را بر اساس ظاهر روغن تعیین کنید. می خواهید قبل از سیاه شدن روغن به آن برسید، اما اگر تازه به نظر می رسد نیازی به تعویض آن نیست. 

تعویض روغن چقدر طول می کشد؟

اگر وسیله نقلیه خود را به مغازه روغن‌فروشی می‌برید، اغلب می‌توانید در ماشین خود منتظر بمانید تا در عرض ده دقیقه روغن را تعویض کنند. با این حال، این تکنسین ها در تمام روز، هر روز تعویض روغن را انجام می دهند. آنها عملاً می توانند تعویض روغن را در خواب انجام دهند و تجهیزات پیشرفته ای دارند که این کار را آسان تر می کند.

اگر تعویض روغن را خودتان انجام دهید، احتمالاً به زمان بیشتری نیاز خواهید داشت. با اولین تعویض روغن، حدود یک ساعت به خود فرصت دهید تا مراحل کار را یاد بگیرید. برای تعویض مجدد روغن، با این فرآیند سریعتر خواهید بود. در مجموع، با اکثر وسایل نقلیه نباید بیش از سی دقیقه طول بکشد.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Tumblr
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

36 + = 41

تماس مستقیم