24 ساعته آنلاین
یدک کش صالحی

اجازه ندهید موتور ماشین شما در تابستان امسال بیش از حد گرم شود!

موتور ماشین

اجازه ندهید موتور ماشین شما در تابستان امسال بیش از حد گرم شود!

گرمای بیش از حد موتور بیش از یک مزاحمت جزئی است. در بهترین حالت، باعث آسیب دائمی به موتور و کیف پول شما می شود. در بدترین حالت ممکن است برای شما و خانواده‌تان خطری ایجاد کند.

ماه‌های تابستان در ایران گرم است، و این بدان معناست که می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد نحوه عملکرد سیستم خنک‌کننده موتور، کارهایی که در صورت گرم شدن بیش از حد موتور انجام دهید، بخواهید و نکاتی را برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد موتور به شما ارائه دهد. این راهنما به تمام این سوالات و بیشتر پاسخ خواهد داد.

آشنایی با سیستم خنک کننده موتور

صرف نظر از آب و هوا، موتور وسیله نقلیه واقعاً بسیار داغ می شود. این به دلیل ماهیت نحوه عملکرد آن است. در اینجا چیزی است که باید در نظر داشته باشید:

یک موتور چهار سیلندر معمولی که یک وسیله نقلیه مسافربری کوچک را با سرعت 50 مایل در ساعت به حرکت در می آورد، بیش از 4000 انفجار کنترل شده در هر دقیقه ایجاد می کند.
هر سیلندر دارای یک شمع است که در هر ثانیه چندین بار مخلوط سوخت/هوا را در آن سیلندر مشتعل می کند. این انفجارها بیشتر از یک فیلم مایکل بی است!
اگر سیستم خنک کننده وجود نداشت، گرمای ایجاد شده از این هزاران انفجار، هر موتوری را در چند دقیقه از بین می برد.

موتورهای خودروها از اوایل دهه 1920 با همین روش خنک می شدند. موتور شما مجهز به سیستم پیچیده ای است که برای حرکت مایع خنک کننده مایع از طریق موتور و به رادیاتور طراحی شده است، جایی که با هوایی که از ورودی هوای سرد خودرو وارد می شود، دوباره خنک می شود. این سیستم دارای چند بخش اساسی است که عبارتند از:

رادیاتور
فن های خنک کننده رادیاتور
درپوش فشار و مخزن ذخیره
پمپ آب
ترموستات
سیستم بای پس
شمع ها را فریز کنید
واشر سر
واشر منیفولد ورودی
هسته بخاری
یک سری شیلنگ

اگر وسیله نقلیه شما بیش از حد گرم می شود، به این دلیل است که یک یا چند قسمت از این سیستم از کار افتاده است. بیایید در مورد چند راه که ممکن است اتفاق بیفتد صحبت کنیم.

موتور ماشین
موتور ماشین

چگونه یک موتور بیش از حد گرم می شود

یک موتور زمانی بیش از حد گرم می شود که گرمای تولید شده توسط عملکرد معمولی موتور از دمای معمولی کارکرد آن بیشتر شود. گرمای بیش از حد معمولاً به دلیل نقص در سیستم خنک کننده خودرو ایجاد می شود. در اینجا چند دلیل وجود دارد که موتور شما ممکن است بیش از حد گرم شود.

نشتی در سیستم خنک کننده شما

اگر سیستم خنک‌کننده شما نشت مایع خنک‌کننده داشته باشد، در نهایت خنک‌کننده کافی برای حفظ دمای کارکرد مناسب خودرو ندارید. این نشتی ها می تواند در شیلنگ ها، رادیاتور، پمپ آب، واشر سر یا جاهای دیگر رخ دهد.

پمپ آب خراب

سیستم خنک کننده به پمپ آب برای کمک به حرکت مایع خنک کننده در سراسر سیستم متکی است. اگر پمپ آب خراب شود، مایع خنک کننده در سیستم حرکت نمی کند و چرخه خنک کننده خود را کامل می کند و باعث گرم شدن بیش از حد خودرو می شود.

خرابی رادیاتور

آسیب به رادیاتور یا فن های خنک کننده رادیاتور، خنک کردن کامل مایع خنک کننده را قبل از بازگرداندن آن به داخل موتور غیرممکن می کند. این امر باعث دمای کارکرد بالاتر از حد معمول و در نهایت گرم شدن بیش از حد موتور می شود.

روغن موتور کم

روغن موتور در درجه اول برای روانکاری بسیاری از قطعات متحرک موتور شما استفاده می شود، اما همچنین گرما را از موتور می گیرد و به حفظ دمای موتور کمک می کند. اگر موتور با روغن کم کار کند، دماهای بالاتر و احتمالاً یک رویداد گرمای بیش از حد را تجربه خواهید کرد.

خرابی ترموستات

درست مانند خانه شما، موتور شما از یک ترموستات برای تنظیم دمای خود استفاده می کند. اگر این ترموستات از کار بیفتد، از تنظیم صحیح دمای خودرو توسط سیستم جلوگیری می کند.

تعیین اینکه کدام یک از این عوامل – یا یک عامل دیگر – ممکن است باعث داغ شدن بیش از حد موتور شما شود، می تواند دشوار باشد. کار با یک متخصص خودرو ماهر می تواند به شما کمک کند تا مشکلات را محدود کنید و نحوه رفع آنها را شناسایی کنید.

در صورت داغ شدن بیش از حد موتور چه باید کرد

اگر موتور شما بیش از حد گرم می شود، ضروری است که اقدامات لازم را برای اطمینان از ایمنی خود و جلوگیری از آسیب های گران قیمت یا جبران ناپذیر به موتور انجام دهید. در اینجا چند مرحله وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.
تشخیص دهید که موتور شما بیش از حد گرم شده است

اولین قدم در مواجهه با گرمای بیش از حد موتور، تشخیص این موضوع است که قبل از اینکه خیلی دیر شود، اتفاق می افتد. سه علامت رایج گرمای بیش از حد وجود دارد:

بخار از زیر کاپوت شما خارج می شود (به نظر می رسد دود است)
سنج دما در داشبورد شما تا آخر است
بوهای عجیبی که می تواند بوی سوختگی (از سوختن روغن موتور) یا بوی شیرین (از سوختن ضد یخ) بدهد.

هنگامی که متوجه شدید موتور شما بیش از حد گرم شده است، موارد زیر را انجام دهید:
رانندگی را متوقف کنید و جلو بروید

به محض اینکه انجام این کار ایمن شد، رانندگی را متوقف کنید و جلو بروید. اگر در حالی که موتور در حال گرم شدن بیش از حد است، به کار با خودرو ادامه دهید، دما همچنان افزایش می‌یابد و آسیب قابل توجهی ایجاد می‌کند. اگر توقف ایمن نیست، شیشه ها را پایین بیاورید، با RPM کم رانندگی کنید و حرارت را روشن کنید. دیوانه کننده به نظر می رسد، اما روشن کردن بخاری در واقع گرما را از موتور خودرو دور می کند.

پس از توقف کامل و خاموش کردن خودرو، بلافاصله کاپوت را باز نکنید. ممکن است مقدار خطرناکی از گرما و فشار ایجاد شود، و باقی ماندن در ماشین امن ترین کاری است که می توانید انجام دهید.
برای کمک تماس بگیرید

هنگامی که در یک مکان امن قرار گرفتید، با خدمات کنار جاده و یک یدک کش تا به شما کمک کند.

دانستن اینکه چه کاری باید انجام دهید و با چه کسی تماس بگیرید، می‌تواند فرآیند گرم شدن بیش از حد موتور را از یک فاجعه به یک ناراحتی جزئی تبدیل کند. شماره شریک یدک کش مورد اعتماد خود را در ماشین یا تلفن خود نگه دارید تا با پیدا کردن یک سرویس یدک کش برای اطمینان وسیله نقلیه خود، زمان زیادی از شما گرفته نشود.
جلوگیری از داغ شدن بیش از حد موتور

گاهی اوقات گرم شدن بیش از حد موتور توسط عواملی خارج از کنترل ما ایجاد می شود، اما چند کار ساده وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از وقوع آن در وهله اول انجام دهید.
روغن خود را به طور منظم عوض کنید

روغن موتور کم می تواند باعث گرم شدن بیش از حد شود. تعویض روغن طبق توصیه سازنده به حفظ دمای موتور کمک می کند.
سطوح خنک کننده خود را حفظ کرده و سیستم خنک کننده خود را شستشو دهید

اگر طبق توصیه سازنده خود تعمیر و نگهداری منظم خودرو خود را انجام می دهید، ارائه دهنده تعمیر خودرو شما باید این دو سرویس را تکمیل کند. تعویض مایع خنک‌کننده از دست رفته برای عملکرد سیستم خنک‌کننده ضروری است و شستشوی دوره‌ای سیستم به حذف کثیفی، کثیفی و زباله‌هایی که می‌توانند شلنگ‌ها یا پمپ آب شما را مسدود کنند، کمک می‌کند.
رادیاتور، ورودی هوای سرد، تسمه ها و شیلنگ ها را بررسی کنید

جلوی خودرو و رادیاتور را به صورت چشمی بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ چیز مانع ورود هوای خنک به محفظه موتور نمی شود. هر گونه زباله ای که می تواند سیستم خنک کننده شما را مختل کند را حذف کنید. همچنین باید کمربندها و شیلنگ های خود را به صورت بصری بررسی کنید و در صورت مشاهده هرگونه آسیب از متخصص کمک بگیرید.

همیشه تصور نکنید که از همه چیزهایی که در وسیله نقلیه خود می گذرد می دانید، حتی اگر زمان زیادی را صرف تعمیر و نگهداری کنید. یک حرفه ای به احتمال زیاد چیزهایی را می گیرد که شما نگرفته اید، بنابراین بردن خودروی خود به یک نمایندگی یا فروشگاه تعمیر و نگهداری، کلیدی است که آن را در بهترین حالت خود نگه دارید.
سوالات متداول

یک موتور تقریباً در هر زمان و به دلایل مختلف می تواند بیش از حد گرم شود. این می تواند در هر آب و هوا یا هر زمانی از روز اتفاق بیفتد، بنابراین دانستن آنچه به دنبال آن هستید – و نحوه رفع آن – برای ایمن نگه داشتن خود و بازگشت به جاده در اسرع وقت، کلیدی است.

در اینجا چند سوال رایج در مورد گرمای بیش از حد موتور مطرح می شود:
وقتی موتور ماشین بیش از حد گرم می شود چه اتفاقی می افتد؟

یک موتور خودرو زمانی بیش از حد گرم می شود که نتواند دمای معمولی خود را حفظ کند. با افزایش دما، موتور در نهایت خود را از طریق واشرهای سر شکسته، ترک خوردگی بلوک موتور، تاب برداشتن پیستون ها و سیلندرها و سایر خرابی ها از بین می برد.
چگونه می توانید تشخیص دهید که گرمای بیش از حد به موتور شما آسیب رسانده است؟

اگر مشکوک هستید که موتور شما بالاتر از دمای کارکرد معمولی خود کار می‌کند، باید فوراً با تعمیرکار خودرو تماس بگیرید تا هرگونه آسیب را ارزیابی کرده و آن را تعمیر کنید. برخی از نشانه‌هایی که نشان می‌دهد موتور شما در دمای بسیار بالا کار می‌کند ممکن است شامل کاسه نمد و واشر آسیب دیده باشد.
چگونه می توان گرمای بیش از حد موتور را تعمیر کرد؟

برای رفع گرمای بیش از حد موتور، باید قطعات سیستم خنک کننده خراب شده را تعمیر یا تعویض کنید. اینها می توانند رادیاتور، پمپ آب، واشر یا ترموستات خودرو باشند.

داشتن شماره سرویس یدک کش قابل اعتمادی که در تلفن شما ذخیره شده و در ماشین شما نوشته شده باشد، می تواند کلیدی برای حفظ بهترین عملکرد وسیله نقلیه شما باشد. در صورت گرمای بیش از حد و نیاز به خدمات یدک کش، بکسل و بازیابی امداد خودرو گنبد کاووس صالحی سریعترین راه برای خارج کردن شما و وسیله نقلیه شما از گرما است. با ما تماس بگیرید خدمات فوری کنار جاده ای .

 

5/5 - (2 امتیاز)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Tumblr
Telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

70 + = 77

تماس مستقیم